Ana Sayfa Blog RAM Nedir?

RAM Nedir?

0

RAM (Random Access Memory)’nin kısaltılmasıdır. Bir çok cihazda en gerekli parçalardan biri olarak görülmekte olup, geçici hafıza birimidir. RAM olmasaydı işlemler daha yavaş bir şekilde işlenmiş olacaktı.

Oyunlar da, programlar da RAM bellek yetersiz ise geç yüklenmelere sebebiyet verebiliyor. RAM belllekler sadece bilgisayarda değil, tabletler de, oyun konsollarında, telefonlar da ve bir çok cihaz da kullanılabiliyor.

Nasıl Çalışır?

Hangi cihaz üzerinde çalışıyor iseniz yaptığınız işler ve veriler bu geçici hafıza birimine ihtiyaç duyar. Gerekli anakarttan sürekli olarak güç sağlamaktadır. Bu güç kesildiği zaman o an çalıştığınız veriler kaybolur. Bunu bir elektrik kesintisi gibi düşünebilirsiniz.

RAM Soğutucu

Eskiye göre çoğu RAM artık soğutuculu bir şekilde piyasaya sunuluyor. Yaptığınız işlere göre bu ihtiyaç değişebilir. Eğer çok fazla iş yapıyorsanız aynı anda RAM bellekler ısınma yapacaktır. Bu ısınmaların önüne geçmek için en güzel çözüm soğutuculu RAM bellek almaktır.

RAM Seçimi Yapmak

RAM seçimi yapmanız için anakart marka ve modelini üretici destek sitesine yazarak, desteklenen RAM belleklere bakılır ve ona göre seçim yapılır. Her anakart için tam olarak desteklenen RAM bulamayabilirsiniz. Ayrıca anakart RAM destek bölümüne bakarak, anakartınızın kaç GB RAM desteklediğini öğrenmeniz gereklidir. Yapmanız gerekenler;

  • Anakart tek slot kaç GB RAM destekliyor?
  • Anakart maksimum kaç GB RAM destekliyor?
  • Uyumlu RAM bellek tipleri

RAM Yükseltmek

RAM yükseltmek istediğiniz zaman örnek; maksimum 32 GB destekleyen bir anakartınız var diyelim. Üzerinde 8 GB RAM bulunmaktadır. Aynı tip RAM bellekten bir 8 GB daha alarak yükseltme yapabilirsiniz.

Birbirinden bağımsız ve frekansları farklı RAM çeşitlerinin birbiri ile uyumları olmaz ve blue screen dediğimiz yani mavi ekran hataları ile karşılaşabilirsiniz.

Yazıya puan vermek ister misin?

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Mustafa Varol
İnternet teknolojilerine meraklı, donanım sevgisi yüksek, ihtiyaç halinde kolay bulunabilen, oyun oynamayı seven, gezmekten zevk alan ve bir çok alan da hayattan zevk almaya bakan MYBLOGTR'nin kurucusunu tanıdınız. Sosyal medya dan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz