Ana Sayfa Blog Yaralanmalı Trafik Kazasının Ardından Ne Yapmamız Gerekir?

Yaralanmalı Trafik Kazasının Ardından Ne Yapmamız Gerekir?

- Advertisement -

Yaralanmalı trafik kazalarından sonra, kazaya uğrayan kişilerin yapması gereken pek çok hukuki işlem bulunmaktadır. Bu işlemler arasında, sigorta kapsamında gerçekleştirilmesi gereken işlemler, maddi ve manevi yönden uğranılan zararların tespiti işlemleri, zararların giderilmesine yönelik işlemler sayılabilir.

Kazadan sonra, kaza sebebiyle uğranılan zararların sigorta şirketleri veya kazaya karışan diğer kişi veya kişilerden talep edilebilmesinin bazı ön koşulları vardır.

- Advertisement -

Bu koşullar şunlardır:

  • Zararlarının giderilmesini isteyen tarafın, kazada kusurlu olmaması veya karşı tarafa nazaran daha az kusurunun bulunması gerekir. Kazaya kusurlu davranışı ile sebep olan kişi, karşı taraftan zararlarının giderilmesini isteyemez. Bu durumdaki kişilerin, kazadan kaynaklanan zararlara kendilerinin katlanması gerekir.
  • Kaza sonrası meydana gelen zarara, kazanın sebep olması gerekir. Doğrudan doğruya kazadan kaynaklanmayan zararların giderilmesi talep edilemez

Sigorta Kapsamında Yapılacak İşler

Yaralanmalı trafik kazalarından sonra, kaza sebebiyle uğranılan zararlar için, sorumlu sigorta şirketlerine başvuru yapılmalıdır. Pek çok insan, yaralanmalı trafik kazalarından sonra, tedavi sürecinin uzun sürmesi, yeterince bilgi sahibi olunmaması, yasal olarak yerine getirilmesi gereken işlemler hakkında yeterince aydınlatılmamış olmaları gibi sebeplerle sigorta şirketlerinden alabilecekleri tazminatları alamıyorlar.

Trafik kazası sebebiyle yaralanan kişiler ve yakınları içinde bulundukları zor durum sebebiyle, hukuki süreçleri yeterince iyi takip edemiyor ve hak kaybına uğruyorlar. Hak kayıplarının önüne geçilmesinin yolu, yaralanmalı trafik kazalarından sonra sigorta kapsamında kalan alacakların tahsil edilmesi için danışmanlık hizmeti sunan yerlerden hizmet alınmasıdır.

Zararın Tespiti ve Giderilmesi

Yaralanmalı trafik kazasından sonra, kaza sebebiyle uğranılan zararların tespiti gerekir.

Kaza sebebiyle uğranılan zararlar;

  • Yaralanma nedeniyle yapılan tedavi masrafları.
  • Yaralanma sonrası çalışamama nedeniyle uğranılan zararlar.
  • Tedavi amacıyla yapılacak seyahat giderleri.
  • Vücutta kalıcı bir hasar meydana gelmişse, bu nedenle yapılacak tüm masraflar.
  • Yaralanan kişilerin manevi kayıpları nedeniyle talep edeceği tazminat
  • Yaralanan kişinin desteği ile yaşayan kişilerin maddi ve manevi kayıpları nedeniyle talep edeceği tazminat.

Trafik kazası tazminatları maddi ve manevi tazminat olarak iki türlüdür.

Maddi Tazminat

Kaza nedeniyle, kişilerin malvarlığında meydana gelen her türlü azalma maddi tazminat kapsamında kalır. Kazadan sonra, kazadan kaynaklanmış olması koşuluyla, maddi yönden yaşanan her eksilme için maddi tazminat talebinde bulunulabilir. Maddi tazminat talebi bir dava yoluyla olur. Bu davaya maddi tazminat davası denir. Maddi tazminat davasını kazaya uğrayan kişi ve koşulları bulunması halinde yakınları açabilir.

Manevi Tazminat

Kaza sebebiyle yaşanan yaralanma, kişinin manevi dünyasında bir takım hasarlara neden olabilir. Yaşanan derin üzüntü, çekilen büyük acılar, uzun süre tedavi gerektiren sakatlanmalar gibi sebeplerle manevi yönden görülen zararların da tazmin edilmesi istenebilir. Bu nedenle açılacak davalara manevi tazminat davası denir.

Nekadartazminatalirim.net Tarafından Sunulan Hizmetler

Nekadartazminatalirim.net tarafından, kazaya uğrayan kişilerin sigorta kapsamında kalan alacaklarının tahsil işlemleri ile maddi ve manevi yönden uğranılan zararlar nedeniyle talep edilecek tazminatların, sorumlu kişilerden alınması süreçlerine ilişkin hizmetler ve trafik kazası tazminat hesaplama hizmeti sunulmaktadır.

Trafik kazalarından sonra, yaralı olarak tedavi sürecinin sonlanmasını ve sağlığınıza kavuşmanızı beklediğiniz dönemde, sizin için yorucu olacak hukuki süreçlerin takibi için güvenebileceğiniz Nekadartazminatalirim.net tarafından sağlanacak danışmanlık hizmetlerinden faydalanmanız halinde yasal haklarınıza kavuşmanız çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır.

Yazıyı Değerlendir

Mustafa Varol
Mustafa Varolhttps://myblogtr.com
İnternet teknolojilerine meraklı, donanım sevgisi yüksek, ihtiyaç halinde kolay bulunabilen, oyun oynamayı seven, gezmekten zevk alan ve bir çok alan da hayattan zevk almaya bakan MYBLOGTR'nin kurucusunu tanıdınız. Sosyal medya dan takip edebilir, destek alabilir ve muhabbet edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

TAKİPTE KAL

34BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
2,010AbonelerAbone

Çok Okunan

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi...

Ya İstiklal Ya Ölüm

İstanbul’un İtilaf devletlerince işgalinin yaşandığı 16 Mart 1920 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi arasındaki altı haftalık tarihsel...

Pinterest de Fenomen Olan Komik Resimler

Pinterest de sizler için komik resimleri toplayıp derlemeye devam ediyoruz. Komik resimleri arkadaşlarınızla paylaşarak dahada fazla yayılmasını sağlayabilirsiniz ! 🙂

Kahkaha Atacağınız En Komik 10 Karikatür

Birbirinden komik ve eğlenceli karikatürlerden 10 tane seçtik. Mizah olarak yapılmış görüntüler ile siz de çok eğleneceksiniz. En Komik Karikatürler En Komik Karikatürler En Komik Karikatürler En Komik...
00:02:49

Photoshop | Smart Object is Not Directly Editable Hatası

Eğer bir resimi yada objeyi düzenlerken akıllı nesne yani smart object hatası alıyorsanız lütfen videoda olduğu gibi işlem yapınız. Photoshop eski sürümlerin...